Yatmadan önce süt içmek faydalı mıdır?

Süt ürünlerinin bir diğer popüler ve lezzetli türü olan peynir, sekiz temel besin maddesi sağlar . Ve tıpkı sütteki besinler gibi her birinin kendine özgü rolleri vardır. Benzer şekilde peynir de yatmadan önce faydalı bir atıştırmalık olabilir.

Uykuyu kolaylaştıran triptofan, magnezyum ve çinkonun yanı sıra peynir, kas onarımı için önemli olan kazein de dahil olmak üzere yüksek kaliteli protein sağlar. Uyuduğumuzda vücudumuz önemli bir sıfırlama sürecinden geçer. Yani yatmadan önce peynir gibi kazeinli yiyecekler yemek, bu gece iyileşme ve bakımdan faydalanabilir. Proteinli gıdalar da tatmin edicidir ve bu nedenle sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir, bu da şarküteri masasını geceleri daha da baştan çıkarıcı hale getirir.

Yani, yatmadan önce peynirin tadını çıkarırsanız, vücudunuz iyileşirken ve onarılırken kendinizi daha kolay dinlenirken bulabilir ve günü yakalamaya hazır bir şekilde uyanmanıza olanak tanıyabilirsiniz.

Yatmadan önce yoğurt yerseniz ne olur?

Geride kalmamak için yoğurt, besin değeri yüksek bir diğer popüler süt ürünüdür. Yoğurt , protein ve çinko da dahil olmak üzere dokuz temel besin maddesi sağlar . Bu, içerdiği triptofan ve magnezyumun yanı sıra, yoğurdu uykuyu destekleyen bir diyete akıllı bir katkı haline getirir. Ancak bu bağırsak sağlığına yararlı süt ürünlerinin daha iyi uykuya yol açmasının başka bir nedeni daha var.

Araştırmalar, fermente süt ürünlerinin, uyku kalitesine yardımcı olabilecek inhibitör bir nörotransmitter olan gama-aminobutirik asit (GABA) içerdiğini göstermektedir . Yoğurt gibi fermente süt ürünleri, anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilen ve onarıcı bir gece uykusuna katkıda bulunabilen benzersiz biyoaktif bileşiklere sahiptir. Son olarak, probiyotik bir gıda olarak yoğurt, bağırsak-beyin ekseni yoluyla zihinsel sağlığı ve refahı destekleyebilecek sağlıklı bir mikrobiyomu besler .

Bu nedenle, yoğurt içeren bir gece ritüeli, zihninizin ve vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olabilir ve birlikte daha iyi bir gece uykusunu destekleyebilir.

Süt ürünleriyle ilgili bir ikilem yaşadığınızda ne olur?

Süt ürünleri geceleri daha kolay dinlenmenize yardımcı olsa da herkes gece geç saatte sütlü atıştırmalıklardan aynı şekilde keyif alamaz. Laktoz intoleransı ve süt ürünleri alerjisi gibi durumlar, kişinin tolere edebileceği süt ürünlerinin türünü ve miktarını doğrudan etkileyecektir. 

Birisinin süt ürünlerine alerjisi varsa, süt ürünlerinden tamamen kaçınmak en iyisidir. Alternatif olarak, laktoz intoleransı olan kişilerin süt ürünlerini tamamen bırakmaları gerekmeyebilir; Yunan yoğurdu veya laktoz içermeyen sütü denemek gibi laktoz dostu ipuçlarından yararlanabilirler.

Süt ürünlerini yatmadan önce faydaları

Süt ürünleri beslenmesi size gece gündüz fayda sağlayabilir. İşte süt ürünlerinin yatmadan önce sağladığı faydaların kısa bir özeti:

  • Süt ürünleri, serotonin ve melatonin üretimi için gerekli olan triptofan, magnezyum ve çinko içerir; bunların her ikisi de uykuya katkıda bulunabilir.
  • Süt ve diğer süt ürünlerindeki antioksidan ve antiinflamatuar bileşenler uyku kalitesinin iyileşmesine katkıda bulunabilir.
  • Peynir gibi süt gıdalarındaki yüksek kaliteli protein, yatmadan önce faydalı bir sakinleştirici etkiye sahip olabilir ve onarıcı uykuyu destekleyebilir.
  • Yoğurt ve diğer fermente süt ürünlerindeki GABA, uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir